Inka jako zamiennik tradycyjnej kawy

Jednym z najbardziej popularnych napojów jest kawa. Większość osób pije ją regularnie, codziennie po kilka filiżanek. Spożycie kawy może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu, nie można jednak pić jej zbyt dużo. Niektórzy powinni ograniczać kawę z przyczyn zdrowotnych, na przykład, jeśli cierpią z powodu dny moczanowej. Osoby, które szukają zamiennika tradycyjnej kawy, często zwracają uwagę na kawę zbożową.

Co zawiera kawa zbożowa?

W Polsce od wielu lat najbardziej znana jest Inka. Jej smak jest zbliżony do zwykłej kawy, choć można zauważyć różnicę. Inka jest kawą otrzymywaną z prażonych ziaren jęczmienia oraz żyta. W składzie znajdziemy też buraki cukrowe oraz cykorię. Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, za to jest wzbogacana różnymi składnikami mineralnymi, takimi jak wapń czy magnez. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów kawy zbożowej i przed zakupem zawsze warto zapoznać się z jej szczegółowym składem.

Alternatywa tradycyjnej kawy

Kawę Inka warto stosować jako codzienny zamiennik tradycyjnej kawy. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. W tym okresie czas wydzielania kofeiny z organizmu jest dłuższy i może ona przenikać przez łożysko. Kofeina działa dłużej podczas ciąży, dlatego kobiety powinny ograniczyć jej spożycie do około 200-300 miligramów dziennie. Przekroczenie tej dawki może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak obniżenie masy ciała noworodka, a nawet przedwczesnego porodu. Zamiana kawy na Inkę rozwiązuje ten problem.

Korzyści i zagrożenia

Kawy zbożowe zawierają substancje bioaktywne, w tym mające właściwości przeciwutleniające. Kawa Inka jest doskonałym źródłem błonnika, a także reguluje metabolizm lipidów i węglowodanów. Może mieć nawet działanie przeciwnowotworowe. Mogą ją pić bezpiecznie dzieci, a także osoby starsze. Trzeba dodać, że kawa zbożowa może działać niekorzystnie na osoby cierpiące na celiakię lub nadwrażliwość na gluten. Poza tym nie każdy jest w stanie zaakceptować smak Inki, choć to zależy od indywidualnych preferencji.